A miniszterelnök az EP-kampány nyitójában nem sok újdonságot mondott, így nem is ezt kívánom elemezni, hanem összességében Orbán európai törekvéseit, terveit. Orbán Viktor az elmúlt időszakban próbál úgy viselkedni, mintha ő lenne a magyar Trump - vagy inkább az európai Trump-, a különc politikus, ami a szíván az a száján. Sokan próbálnak párhuzamot állítani Orbán és Trump között, azonban bármennyire is szélsőséges véleménye is van sokszor az amerikai elnöknek, ő pestiesen kifejezve: menő. Orbán nem menő, ő egy kiégett, vén politikus. A magyar miniszterelnök európai szinten kívánhatja véghez vinni azt, amit Trump Amerikában: a háttérből előre törni és átvenni a politikai vezető szerepet. Azonban az EPP felfüggesztés, illetve Orbán híre Európában ezt az európai szinten történő politizálást nem teszik lehetővé a következő években. De meglátjuk majd.
Trump tényleg nem a politikából jött, ő az üzleti világból, a civil szférából, tehát minden hibája ellenére valószínűleg jobban ért a pénzügyekhez, a gazdálkodáshoz, mint a piaci szférában egyáltalán nem jártas magyar miniszterelnök. Orbán apja az MSZP tagja volt, - ahogy a fideszes elit egy jó része is - , illetve a miniszterelnök jogot is tanulhatott a szocialista érában, így Orbán hazudik, mikor azt állítja, hogy a népből jött, ő egy utcai harcos. De azért azt ne felejtsük el megemlíteni, hogy Trump-tól nem áll távol a rasszizmus, homofóbia, xenofóbia, ezek tekintetében van sok közös pont a személyiségében a magyar miniszterelnökkel. Azonban az Egyesült Államokban a fejlett intézményrendszernek köszönhetően és a törvény mindenekelőtti tiszteletéből fakadóan elő sem fordulhatna, hogy bárki is teljhatalmat szerezzen, mint Orbán hazánkban. Tehát a fékek és ellensúlyok rendszere tehette Trumpot menővé, azáltal, hogy elfojtja, de legalábbis visszafogja az elnök szélsőséges, forrófejű habitusát. Nyilván a két ország közötti különbség főként az eltérő történelemben keresendő, mivel az USA-ban már elég régen megtörtént a közös megegyezésen nyugvó, alapvető értékek lefektetése, így a Kongresszus, Alkotmánybíróság, és egyéb intézmények majdnem akkora tiszteletet élveznek, mint az elnöki pozíció. Lényegében mindegy is ki él a Fehér Házban, ha a szakértőkből álló intézmények és a két párt által kiegyensúlyozott törvényhozás megfelelően végzi a dolgát. Jelenleg mindennél fontosabban ezek az intézmények - bár alapvetően nem is kellene észre venniük az állampolgároknak az állam működését - jelen esetben egy olyan ember az elnök, aki nem tudja visszafogni az indulatait, tehát ezt a független intézményeknek, bíróságoknak és a kétpárti törvényhozásnak kell elvégeznie és el is végzi ezt a feladatát.
Szóval, ha úgy vesszük, hogy Orbán a magyar Trump, akkor viszont a magyar intézményrendszer nem eléggé felkészült a hozzá hasonló populisták megfékezésére, ez érthető is, mivel a magyar demokrácia eléggé fiatal, nem kipróbált, illetve nem teljes konszenzuson alapul. Ha hatalomra kerül egy új párt, akkor eltöröl szinte minden intézkedést, amit az előző kormány hozott, és újra szabályoz bizonyos területeket, ami szép és jó, de ennek köszönhetően nagyon lassan halad a magyar demokrácia, politika, jogrendszer fejlődése, és ez közvetve visszatartja a gazdaság fejlődését. Ebből az egész örökké tartó huzavonából csak a magyar emberek jönnek ki rosszul és ezt több évtizedre előre nézve kijelenthetjük. Ebben Magyarországon minden politikai párt érintett, a Fidesz is rengeteg olyan intézkedést törölt el 2010 után, melyek - a baloldal minden hibája ellenére - nem voltak rossz kezdeményezések, de a jelenlegi baloldal is rendre azzal kampányolt, hogy pl. új Alkotmányt ad az országnak, ha hatalomra kerül. Egyszer le kell fekteti alapvető értékeket, az igaz, hogy az Alaptörvényt főként a Fidesz kétharmados többsége támogatta, szükség is volt új alkotmányra, azonban a több párti konszenzus és egy népszavazás is szükséges lett volna. Tehát egy új alkotmány elfogadása nem megoldás, viszont egy átfogó alkotmánymódosítás elengedhetetlen, amely előtérbe helyezi az európai értékeket, szélesebb értelemben határozza meg a család és a házasság intézményének fogalmát, garantálja a jogállamiságot, a demokráciát és nagy hangsúlyt fektet a nemzeti értékekre. Az ismeretes, hogy a jelenlegi kormány a nemzeti értékek védelmezőjeként tünteti fel magát, azt azonban ki kell jelenteni, hogy a fasizmus nem nemzeti érték, ahogy a kommunizmus sem.
Nem Orbánt, vagy a Fideszt kell kizárólag okolni, azért, amiért kisajátították a politikai teret és diktatúrát építenek - egyébként a magyar politika számos szereplője élt volna ezzel a lehetőséggel, ha megadatik -, mert Orbánék csak kihasználták a magyar nemzet mentális betegségét. Ez egyébként világtrend, azonban Magyarországon ez előbb kezdődött és valószínűleg később is fogunk kikeveredni a populizmus hálójából, mint a világ többi része. Magyarországon még ki kell fejlődnie a fékek és ellensúlyok rendszerének, amihez a Fidesz lehet, hogy történelmi szinten hozzá is járul, mivel egy-két évtized múlva, mikor legközelebb eljöhet egy újabb rendszerváltás, akkor már még okosabb lehet a magyar társadalom e tekintetben, tehát milyen fékeket és ellensúlyokat szükséges a rendszerbe beépíteni. Mikor a magyar társadalom intellektuálisan el jut odáig, hogy meg tudja érteni mi is a populizmus és hogyan lehet ellene védekezni, akkor fog megbukni Orbán rendszere és akkor tudjuk elzavarni a hozzá hasonló politikusokat.
Nagy-Britanniában is volt Orbán kaliberű populista politikus Nigel Farage, ő egyszer meg tudta győzni a brit választókat, de ez egyszeri alkalom volt, a britek sem olyannyira buták és tájékozatlanok, hogy többször is elhiggyék a demagóg, populista hazugságokat. Tehát mindenhol fel-fel bukkannak a populisták, de valahol már kialakult egyfajta immunitás ellenük, mind a választópolgárokban, mind intézményrendszeri szinten.
Lehet, hogy Orbánék teljesen elhiszik amit mondanak és nem veszik észre, hogy olyan diktatúrát építenek, mint a kommunizmus? Lehet, hogy akkor fognak rájönni erre, mikor már késő lesz?