Mivel az ellenzék mostanában nyújtott teljesítménye alapján szinte biztosra vehető a Fidesz-KDNP győzelme a jövő évi választásokon, tehát felmerül a kérdés: ki is tudná leváltani az Orbán-kormányt? Esetleg lesz szükség külföldi nyomásgyakorlásra?
Bár az EU-s országok nem igazán nevezhetőek külföldnek, hiszen ezek az országok sorsközösséget vállaltak egymással, ha baj van segítenek egymáson. Ez itt a kulcsmondat, ha baj van. Megoszlanak a vélemények jobb és baloldal között – de a jobboldal is egyre inkább Orbán ellenes -, hogy Magyarországon mi is történik, a fideszesek szerint minden rendben, mindenki más kongatja a vészharangot és nem ok nélkül teszik. Ugyanis a Fidesz porba tiporta az európai közösség értékeit és más irányba viszi az országot, mint ahogy azt az emberek szeretnék, illetve a józan ész és a történelmi hagyományaink megkívánnák.
A tavaszi tüntetéshullám sajnálatosan ellaposodott, pedig ha az ellenzék folyamatosan fel tudta volna tartani a megmozdulásokat és a figyelemfelkeltő akciókat, akkor lehet, hogy még többen mennének el jövőre szavazni és nem feltétlenül a Fidesz neve mellé tennék az x-et. A magyar ellenzék lelkesedése elhalt, sőt a most elfogadott plakáttörvény még inkább háttérbe szorítja az ellenzéket, felmerül a kérdés tehát: a saját közösségétől várhat-e a magyar nép segítséget? Az EU-nak figyelembe kellene vennie, hogy nem teljesen demokratikus a választási rendszer, ezért indokolt lehetne egy nyomásgyakorlás, akár beavatkozás.
Angela Merkel gyengének bizonyult a magyar miniszterelnök helyes útra terelésében, de vajon Macron képes lesz erre? Igaz Merkelnek könnyebb dolga lett volna, mert a saját pártcsaládján belül helyezkedik el a Fidesz is, azonban Orbánékat az sem tántorítja el az illiberális állam eszményétől, hogy már-már veszélybe került az Európai Néppárt béli tagságuk, így a szavuk jelentősége is az unión belül. Merkel jó gazdaság politikus, de ha politikai nyomásgyakorlásról van szó gyengének bizonyul, a következő év kérdése az, hogy Macron tud-e erőt felmutatni Orbánnal szemben. Az uniónak erős vezetők kellenek, akik szem előtt tartják a demokratikus alapértékeket és az EU alappillérei is fontosak számukra, a francia elnök eddig ilyennek bizonyult.
A Fidesz régóta olyan nézeteket erőltet az emberekre, hogy aki Orbán Viktort támadja az az egész országot támadja, ez hazugság, a miniszterelnök nem egyenlő az állammal, egy igazi demokráciában a kormányfő nem szent és sérthetetlen, egy köztársaságban a miniszterelnököt demokratikus keretek között el lehet távolítani, ha túllépi a hatásköreit – márpedig Orbán többször túllépte.
Az EU-n belül sokkal jobban össze kellene zárni, nemcsak gazdasági, katonai, hanem politikai értelemben is. Az elkövetkező évek, évtizedek túléléséhez elengedhetetlen a teljes politikai, gazdasági, de legfőképp katonai unió. Ebből az unióból semmiképpen nem szabad kilépni. Ha Orbán kilépne azzal a magyar nép vesztét okozná, Teljesen nyilvánvaló, hogy vannak hátrányai az EU-nak, de sokkal többet kapunk, mint amennyit vesztünk vele és jobb az Európai Unióhoz tartozni, mint a Szovjetunióhoz.